Haber

1880-2017 günümüze küresel ısınma Görseli

Uzun Vadeli Isınma Eğilimi 2017’de Devam Ediyor: NASA, NOAA

NASA’nın yaptığı bir analize göre, dünyanın küresel yüzey sıcaklıkları 2017’de 1880’den bu yana ikinci en sıcak sırada yer aldı.

NASA’nın New York’taki Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nün (GISS) bilim adamlarına göre, gezegenin uzun vadeli ısınma eğilimine devam etmesi, 2017 yılında ortalama olarak ortalama sıcaklıkların 1951’den 1980’e kadar 1.62 derece Fahrenhayt (0.90 santigrat derece) daha sıcak olduğunu gösterdi. Bu, 2016 yılında sadece küresel sıcaklıklarda ikinci sırada.

Dünyanın uzun vadeli ısınma eğilimi, NASA’nın küresel sıcaklık sicilinin bu görselleştirilmesinde görülebilir. Bu, gezegenin sıcaklıklarının zamanla nasıl değiştiğini 1951’den 1980’e kadar olan bir başlangıç ​​ortalamasına göre gösterir. Kayıt, beş yıllık ortalama bir ortalama olarak gösterilir. . (Kredi: NASA / GSFC / Bilimsel Görselleştirme Stüdyosu / Kathryn Mersmann)
İndir video

Ayrı, bağımsız bir analizde, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ndeki (NOAA) bilim adamları, 2017’nin kayıtlarında en sıcak üçüncü yıl olduğu sonucuna vardılar. Sıralamasındaki küçük fark, iki ajansın küresel sıcaklıkları analiz etmek için kullandıkları farklı yöntemlerden kaynaklanmaktadır, ancak uzun vadede ajansların kayıtları güçlü bir mutabakat içinde kalmaktadır. Her iki analiz de, rekorun en sıcak beş yılının 2010’dan bu yana gerçekleştiğini gösteriyor.

Hava istasyonu konumları ve ölçüm uygulamaları zamanla değiştiği için, belirli yıldan yıla küresel ortalama sıcaklık farklılıklarının yorumlanmasında belirsizlikler vardır. Bunu dikkate alan NASA, 2017’nin küresel ortalama değişiminin, yüzde 95’lik bir kesinlik seviyesine sahip, 0.1 derece Fahrenheit içinde doğru olduğunu tahmin ediyor.

GISS Direktörü Gavin Schmidt, “Dünyanın herhangi bir yerindeki ortalama sıcaklıklardan daha soğuk olmasına rağmen, gezegen üzerindeki sıcaklıklar, son 40 yılda gördüğümüz hızlı ısınma eğilimini sürdürüyor” dedi.

Gezegenin ortalama yüzey sıcaklığı, son yüzyılda yaklaşık 2 derece Fahrenhayt (1 derece Santigrattan biraz daha fazla) yükseldi ya da atmosferdeki artan karbondioksit ve diğer insan yapımı emisyonlar nedeniyle büyük ölçüde değişti. Geçtiğimiz yıl, küresel sıcaklıkların on dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru 1.8 derece Fahrenhayt (1 santigrat derece) üzerinde olduğu ardı ardına üçüncü yıl oldu.

2017 yüzey sıcaklık anomalisi küresel haritası

Bu harita NASA’nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan bir analize göre, Dünya’nın ortalama küresel sıcaklığını 2013’ten 2017’ye kadar, 1951’den 1980’e kadar olan bir temel ortalamaya kıyasla göstermektedir. Sarılar, portakallar ve kırmızılar bölgeleri başlangıçtan daha sıcak gösterir. (Kredi: NASA / GSFC / Bilimsel Görselleştirme Stüdyosu)

Bu tür küresel ortalama sıcaklıkta kısa süreli varyasyonlara katkıda, küresel rüzgar ve hava desen karşılık gelen değişikliklere sebep sıcak veya üst tropik Pasifik Okyanusu soğutmak ve El Nino La Nina gibi olaylar. Bir ısınma El Nino olayı bile bir El Nino olayı olmadan 2015 çoğunu ve 2016 yılının ilk üçte yürürlükte olan – ve La Nina 2017 sonraki aylarda başlayan – Geçen yılki sıcaklıklar NASA’nın kayıtlarında 2015 ve 2016 yılları arasında sıralanmış .

son El Nino ve La Nina kalıplarının etkileri istatistiksel kaydından çıkarıldı bir analizde, 2017 kaydedilen en sıcak yıl olurdu.

Hava dinamikleri genellikle bölgesel sıcaklıkları etkiler, bu yüzden Dünyadaki her bölge benzer miktarda ısınma yaşamaz. NOAA, bitişik 48 Amerika Birleşik Devletleri’nin 2017 yıllık ortalama sıcaklığını rekorda en sıcak üçüncü sırada buldu.

2017’nin devam eden deniz buzu kaybının görüldüğü Kuzey Kutup bölgelerinde ısınma eğilimleri en yüksek seviyededir.

NASA’nın sıcaklık analizleri, 6,300 hava istasyonunun yüzey sıcaklık ölçümlerini, deniz yüzey sıcaklıklarının gemi ve şamandıra bazlı gözlemlerini ve Antarktika araştırma istasyonlarından gelen sıcaklık ölçümlerini içeriyor.

Bu ham ölçümler, dünyadaki sıcaklık istasyonlarının çeşitli aralıklarını ve sonuçları çarpıtacak kentsel ısıtma etkilerini dikkate alan bir algoritma kullanılarak analiz edilir. Bu hesaplamalar, 1951 ila 1980 arasındaki başlangıç ​​periyodundan küresel ortalama sıcaklık sapmaları üretir.

NOAA bilim adamları aynı ham sıcaklık verilerinin çoğunu kullandılar, ancak farklı bir taban periyodu ve Dünya’nın kutup bölgelerini ve küresel sıcaklıkları analiz etmek için farklı yöntemler kullanıyorlardı.

GISS, NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nin Dünya Bilimleri Bölümü içindeki bir laboratuvardır. Laboratuvar Columbia Üniversitesi’nin Dünya Enstitüsü ve New York’ta Mühendislik ve Uygulamalı Bilim Okulu ile bağlantılıdır.

NASA, Dünya’yı birbirine bağlı bir sistem olarak daha iyi anlayabilmek için mekânın benzersiz bakış açısını kullanır. Ajans ayrıca havadan ve yer tabanlı izleme kullanıyor ve gezegenimizin nasıl değiştiğini daha iyi anlamak için Dünya’yı uzun vadeli veri kayıtları ve bilgisayar analiz araçlarıyla gözlemlemek ve incelemek için yeni yollar geliştiriyor. NASA, bu bilgiyi küresel toplulukla paylaşır ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve dünyadaki ev gezegenimizi anlama ve korumaya katkıda bulunan kurumlarla çalışır.

Kayn

The full 2017 surface temperature data set and the complete methodology used to make the temperature calculation are available at: data.giss.nasa.gov/gistemp

The slides for the Jan. 18, 2018, news conference are available here (PDF).

NOAA’s press release on 2017 global temperatures stated 2017 was 3rd warmest year on record for the globe.

The UK Metoffice’s news release states that 2017: warmest year on record without El Niño.

The World Meteorological Organization also confirms 2017 among the three warmest years on record.

For the NASA/GSFC Scientific Visualization Studio’s visualization of global temperature change from 1880 to 2017, visit theSVS website

The NASA Earth Observatory includes some alternative graphics and animations in their related Earth science Image of the Daya.

The United Nations Food and Agricultural Organization has posted a related update to the FAOSTAT Temperature Change dataset.

For more information about NASA’s Earth science programs, visit: www.nasa.gov/earth

PDF documents require the free Adobe Reader or compatible viewing software to be viewed.

Media Contacts

Steve Cole, NASA Headquarters, Washington, D.C., 202-358-0918, stephen.e.cole@nasa.gov

Leslie McCarthy, NASA Goddard Institute for Space Studies, New York, N.Y., 212-678-5507, leslie.m.mccarthy@nasa.gov

This article was originally prepared as NASA News Release 18-003.

 

Popüler Haberler

To Top