Sağlık

Ankilozan Spondilitin Doğal Tedavisi Var mı?

Ankilozan spondilit

Ankilozan spondilit (AS) kronik bir durumdur. Omurga eklemlerinde iltihaplanmaya neden olan bir artrit şeklidir. Omurganın pelvisle birleştiği eklemler en çok etkilenir. Bu durum ayrıca tendonların ve ligamentlerin kemiklere yapıştığı alanları da etkileyebilir. Vücudun diğer bölgelerinde iltihaba neden olabilir, örneğin:

 • omuzlar
 • kaburga
 • kalçalar
 • dizler
 • ayaklar
 • gözleri
 • çene
 • bağırsak
 • kalp (nadir)
 • akciğerler (nadir)
Ankilozan spondilit belirtileri nelerdir?

AS’li pek çok insan sırtında sertlik ve ağrı hisseder. Bu ağrı sporadik ve şiddetli olabilir. Bu semptomlar üst omurgaya doğru ilerleyebilir.

Diğer belirtiler kişiden kişiye değişir. Bu belirtiler şunları içerebilir:

 • esneklik kaybı
 • spinal füzyon
 • bulanık görüş
 • ışığa duyarlılık
 • kırmızı, sulu gözler
 • göz ağrısı
 • azaltılmış akciğer kapasitesi
 • nefes almada zorluk
 • cauda equina sendromu
 • genel rahatsızlık hissi
 • mide veya bağırsak problemleri

AS ilerleyici olsa da, herkes spinal füzyon veya ciddi komplikasyonlar yaşayamaz.

Semptomlar kadınlarda atipik olabilir. Örneğin, semptomlar alt sırt yerine boyunda başlayabilir.

Ankilozan spondilite neden olur?

Genetiğin bir rol oynamasına rağmen AS’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik marker HLA-B27, AS ile Kafkasyalıların yüzde 95’inde mevcuttur . Bu gen birliği etnik ve ırksal gruplara göre değişir. Genel olarak, HLA-B27 geni taşıyan, AS geliştirmek için yüzde 40 risk oluşturabilir. Bu genetik işaretleyiciye sahip birçok insan AS geliştirmez ve AS’ye sahip olmak için HLA-B27 pozitif olmanız gerekmez.

Beş veya altı başka genin AS ile bağlantısı olabilir. Bu genler bir bakteriyel enfeksiyon veya başka bir çevresel faktör ile birleştiğinde AS’yi tetikleyebilirler. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Göz önünde bulundurulması gereken risk faktörleri

AS genellikle ergenlik veya genç erişkinlik döneminde başlar ve hayatınız boyunca devam eder. Erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Sonuç olarak, bir ergen veya genç yetişkin bir erkekseniz, AS için riskiniz daha yüksektir. Diğer risk faktörleri, HLA-B27 genetik markeri ve sık GI enfeksiyonu olan bir aile hikayesidir.

Ankilozan spondilit için doğal tedaviler

AS için bir tedavi yoktur. Bu hayat boyu bir durumdur, ancak etkili tedaviler mevcuttur. Tedavi hedefleri, ağrı ve sertliği en aza indirmek ve işaret fişeklerini azaltmaktır. Doğal tedaviler kendi başlarına veya geleneksel AS işlemleriyle kullanılabilir.

Bu 10 doğal tedavi, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir:

1. Germe

Germe, esneklik oluşturmaya yardımcı olur ve ağrıyı azaltabilir. Omurganın gerilmesini veya geri dönüşü azaltma gerilmesini günlük rutininize eklemeyi düşünün.

2. Isı terapisi

Sertlik ve ağrıyı azaltmak için etkilenen bölgeye bir sıcak su şişesi veya ısıtma pedi uygulayın. Nemli veya kuru ısı da kullanabilirsiniz. Özellikle egzersiz öncesi sıcak bir banyo da yardımcı olabilir. Eğer diyabet, derin damar trombozu, damar hastalığı, açık yara veya dermatit gibi bir cilt rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan ısı terapisi kullanmayın.

3. Soğuk terapi

Bir buz paketi, soğuk jel paketi veya dondurulmuş sebzelerin ağrılı eklemlere uygulanması şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilir. Egzersizden sonra, soğuk tedavi iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Bir seferde 20 dakikadan fazla buz uygulamayın. Dolaşım problemleriniz varsa doktorunuza danışmadan soğuk terapi kullanmayın.

4. Akupunktur

Akupunktur, ağrı için eski bir çare. Cildinizdeki belirli noktalara ince iğneler sokmayı içerir. Bunun vücudunuzun ağrı giderici hormonlarını aktive ettiği düşünülmektedir. Bazı insanlar akupunktur ağrılarını rahatlatıyor.

5. Masaj terapisi

Masaj rahatlamanıza yardımcı olur. Ayrıca egzersiz yapabileceğiniz veya uzatabileceğiniz daha esnek veya “gevşek” hissetmenize yardımcı olabilir. Masaj, omurganızdaki hassas noktalarda ağrıya neden olabilir. Eğer bu olursa, bu bölgelerden kaçının ve sadece ağrı düzelene kadar hafif masaj tekniklerini kullanın.

6. Hareket

Ne kadar çok oturursanız, hissedeceğiniz daha serttir. Kalk, hareket et ve düzenli uzan. Bir masa mesleğiniz varsa, her saatte bir “kalk ve hareket et” molası verin.

7. Egzersiz

Yoga ve Pilates gibi nazik egzersiz programları AS için mükemmeldir çünkü gerilmeyi içerirler. Yüzme ayrıca faydalı olabilir çünkü eklemleriniz üzerinde kolaydır. Ağırlıklardaki egzersizlerin güçlendirilmesi, AS tarafından etkilenen eklemleri destekleyen kas inşa edilmesine yardımcı olabilir. Sizin için en iyi egzersiz planını belirlemek için doktorunuzla veya bir fizyoterapistle konuşun.

8. Alexander Tekniği

AS sık sık sizi kambur bırakır. İyi bir duruş uygulamak çok önemlidir. Alexander Technique, gün boyunca duruşunuzun farkında olmanızı öğretir. Ayrıca, kötü duruşun nasıl düzeltileceğini ve AS’lı kişiler için nasıl yararlı olabileceğinizi de öğretir. Nitelikli bir öğretmen bulmak için resmi web sitesini ziyaret edin .

9. TENS terapisi

TENS transkutan elektrik siniri stimülasyonu anlamına gelir. Bu terapi, ağrı kontrolü için vücuttan sinirleri uyarmak için elektrik akımı kullanır. Elektrotlar genellikle ağrı bölgesinde uygulanır ve bir TENS makinesine bağlanır. TENS sinirleri uyardığında, ağrı sinyallerini geçersiz kıldığı düşünülmektedir. TENS tekniği genellikle bir fizyoterapist tarafından öğretilir ve evde de devam edebilir.

10. Sigara içmeyi bırak

Sigara içenler, özellikle erkekler, sigara içmeyenlere göre AS’den daha fazla omurga hasarı riski altındadır. Sigarayı bırakmak sadece AS hasarını azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınızı da iyileştirir.

 En etkili ankilozan spondilit egzersizleri »

Uykuyu iyileştirmenin doğal yolları

Eğer AS varsa, iyi bir gece uykusu genellikle zor bir hedef olabilir. Yetersiz yataklama nedeniyle ağrı geceleri daha kötü olabilir. Yatağında uzanırken yatağınızın omurganızı düz tutması gerekir. Yatağınızın sırtüstü uzandığında omurganızın “S-eğrisi” olmasına izin vermesi gerekir.

İyi bir gece uykusu için bu ipuçlarını deneyin:

 • Omurganızın şeklini oluşturabilecek orta sert bir yatak kullanın.
 • Boynunuzu hizalamak için sadece yeterli yastık kullanın.
 • Ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için yatmadan önce ısı terapisini kullanın.
 • Bacakların arasında bir yastıkla yatma.
Geleneksel tedaviler

Geleneksel tedaviler ayrıca ağrıyı yönetmek, sertliği azaltmak ve alevlenmeleri önlemek için kullanılır. Çeşitli ilaçlar kullanılabilir.

NSAID’ler ağrıyı azaltan anti-enflamatuarlardır. İbuprofen , naproksen ve aspirin NSAID’lerdir. AS semptomları şiddetli olduğunda ve diğer ilaçlara cevap vermediğinde kortikosteroidler önerilebilir. Ayrıca inflamasyonu ve ağrıyı azaltmaya da yardımcı olurlar. Kortikosteroidler genellikle hızlı ağrı tedavisi için etkilenen eklem içine enjekte edilir.

Anti-romatizmal ilaçları modifiye eden hastalık, enflamatuar süreci yavaşlatmak için kullanılır. Örnekler arasında sülfasalazin ve metotreksat bulunur . Bu ilaçlar uzun süreli tedavi için kullanılır.

Enflamasyona neden olan proteinleri bloke etmek için biyolojik ajanlar kullanılır. Yedi farklı biyoloji ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından AS’yi tedavi etmek için onaylanmıştır:

 • adalimumab ( Humira )
 • etanercept ( Enbrel )
 • golimumab ( Simponi )
 • infliximab (Remicade)
 • Certolizumab pegol ( Cimzia )
 • Secukinumab ( Cosentyx )
 • Infliximab-dyyb (Inflectra)

Bu ilaçlar intravenöz olarak enjekte edilir veya verilir.

Görünüm

Çoğu insan AS için bir çeşit tıbbi tedaviye ihtiyaç duysa da, doğal ilaçlar da semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Tüm alternatif tedaviler AS’li herkes için uygun değildir. Bazı insanlar yoga ve akupunktur ile başarıya sahip olabilir. Diğerleri soğuk terapi ve masaj kullanarak daha iyi hissedebilirler.

İlaçlarınızı ve düşündüğünüz alternatif terapileri doktorunuza danışmanız önemlidir. Alternatif tedavilerle ilgili herhangi bir yan etki veya ağrı hissediyorsanız, en kısa zamanda doktorunuzla konuşun.

Kaynak : https://www.healthline.com/health/ankylosing-spondylitis-natural-treatment

Popüler Haberler

To Top