Haber

En Etkili 12 Programcı

Her gün kullandığınız uygulamalar ve oyunlar kendiliğinden olmadı. Bunları birleri bir yerlerde kafa patlattı ve bu kodları yazdı. 

Bu, bu uygulamaların üzerinde çalıştığı temel platformlar ve donanım için de geçerlidir. Ve web. Ve tüm internetin kendisi.

İnsanların bu şeyleri oluşturmak için kullandıkları programlama dillerinin bile başka biri tarafından yazılması gerekiyordu. 

Peki programlama piramidinin en üstünde kimler var? 

Linus Torvalds, Helsinki Üniversitesi’ndeki yatakhanesinde ücretsiz bir işletim sistemi olan Linux’u yarattı. 

linus torvalds

Torvalds keskin dili ile de tanınıyor – yakın tarihli bir konuşmada bir izleyici üyesi Torvalds’a tarzının Linux topluluğunun üyelerini kapattığını düşünüp düşünmediğini sorduğunda, “Seni umursamıyorum” diye yanıtladı. 

Sir Tim Berners-Lee, bu listede Kraliçe II.Elizabeth’den şövalyelik kazanan tek katılımcı. Tüm World Wide Web’in üzerine inşa edildiği teknoloji olan hipermetin aktarım protokolünü (HTTP) icat etti.

Sir Tim Berners-Lee

Berners-Lee bu günlerde  World Wide Web Vakfı Kurucu Direktörü ve Web için standartları belirleyen World Wide Web Konsorsiyumu Direktörüdür.

Donald Knuth’un bilgisayar bilimleri alanındaki akademik çalışması, ona “algoritma analizinin babası” unvanını kazandırdı. Facebook haber akışı algoritmasından Amazon önerilerine kadar her şey onun çalışmasına bir şey borçludur.

donald knuth
Donald Knuth, “algoritma analizinin babası” 

77 yaşındayken, Knuth çok ciddi çalışması olan “Bilgisayar Programlama Sanatı” nı yazıyor ve en son taksit 2011’de ortaya çıkıyor. Aynı zamanda Stanford Üniversitesi’nde profesör

Brendan Eich, temel olarak web uygulaması geliştirme için fiili standart olan JavaScript’in mucididir.

brendan eich mozilla

Son zamanlarda, Brenden Eich bir çok tartışmanın kaynağıydı: Firefox web tarayıcısını (aynı zamanda kurduğu bir şirket ve tarayıcı projesi) Mozilla’nın CEO’su olarak atandıktan kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Kaliforniya’nın eşcinsel evlilikleri yasaklayan Önerme 8 kampanyasını desteklemek için kişisel bağışta bulunmuş olması. Bundan kısa bir süre sonra istifa etti.

Solomon Hykes, geliştiricilerin sevdiği süper bir teknoloji olan Docker’ın yaratıcısıydı çünkü bir kez kod yazıp her yerde çalıştırmasına izin veriyor.

Docker Solomon Hykes
Docker kurucusu ve CTO Solomon Hykes 

Docker aslında dotCloud adlı bir şirketin bir yan projesi olarak başladı. Ancak Docker yola çıktığında, şirket bunu desteklemeye başladı. Bugün Docker’ın 1 milyar doların üzerinde bir değere sahip olduğu söyleniyor. 

Mark Zuckerberg, ünlü bir Facebook’u bir Harvard yurt odasında yarattı. Bugün, Facebook’un ünlü “hızlı hareket et ve bir şeyler kır” sloganı dünyadaki başlangıç ​​kültürünü bilgilendiriyor.

Mark Zuckerberg

Zuckerberg’in evrensel bağlantı ve sosyal katılım konusundaki kişisel felsefeleri Facebook’u ileriye taşımaya devam ediyor. 

Danimarkalı programcı David Heinemeier Hansson (programlama topluluğu tarafından DHH olarak bilinir), ona Google’dan 2005 “Yılın Hacker’ı” ödülünü kazanan süper popüler bir web programlama çerçevesi olan Ruby on Rails’i yarattı.

Hansson aynı zamanda hevesli bir yarış arabası sürücüsüdür ve 2012’den beri 24 Saatlik Le Mans yarışında yarışmıştır. 2014 yılında sınıfında birinciliği almıştır.

Richard Stallman seksenlerden beri yazılım özgürlüğü için savaşıyor ve herhangi bir şirketin sahibi olmayan programları ve araçları yaymak için çok sayıda başarılı projeye öncülük ediyor.

richard stallman
Richard Stallman, yazılım özgürlüğü savaşçısı 

Stallman belki de en iyi “copyleft” kavramını bulmakla bilinir, bu da yazılımın kamu malı olarak kalmasını sağlamak için telif hakkı yasasının uygulanabileceği fikridir – bize verilen açık kaynak hareketine yol açan aynı kavram Docker, Linux, Hadoop, Spark ve daha fazlası gibi sıcak teknolojiler.

Bram Cohen, 2001 yılında BitTorrent protokolünü icat etti; bu, kullanıcılara aynı anda indirilebilecek daha küçük dosyalara büyük bir dosyayı parçalayarak daha hızlı indirmeler yapmada yeni bir zemin hazırladı.

bram cohen
Bram Cohen, CEO ve BitTorrent’in Kurucusu 

BitTorrent, dünya çapında tahmini milyar çeyrek kullanıcıyla son derece popüler. Geçen yıl, Radiohead’den Thom Yorke sadece BitTorrent’e yeni bir albüm dağıttı ve bu da onu milyonlarca yaptı . Yine de, BitTorrent’in anonim doğası ve hızlı indirme hızı, onu müzik, film ve oyun korsanlığı için popüler bir format haline getirdi. 

James Gosling, dünyanın en popüler programlama dili olarak JavaScript ile bağlantılı olan Java’yı icat etti. (İki dil aslında adları dışında pek de birbirine benzemiyor.)

James Gosling
James Gosling, Java programlama dilinin mucidi. 

Gosling, Oracle’ın 2010 yılında satın aldığı öncü teknoloji şirketi Sun Microsystems’da çalışırken Java’yı icat etti. Satın alındıktan sonra şirketi terk etti ve Oracle’ın en büyük eleştirmenlerinden biri oldu. O zamandan beri, Sıvı Robotics adlı bir girişime katılmadan önce Google’da beş aylık kısa bir süre çalıştı. 

Danimarkalı bilgisayar bilimcisi Bjarne Stroustrup, 1978’de C ++ programlama dilini icat etti, geç Dennis Ritchie tarafından icat edilen C dilini aldı ve onu kitleler tarafından daha kullanışlı hale getiren yeni özellikler ekledi.

Bjarne Stroustrup
Bjarne Stroustrup, C ++ mucidi 

Stroustrup meşgul:  Texas University’de misafir profesör olan Texas A&M Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Morgan Stanley’de çalışıyor.

İd Software’in kurucu ortağı John Carmack, Doom’un yaratıcısı olarak bilinir. Ancak bugün hala iş başında olan 3D grafik numaralarına ve tekniklerine öncülük etti.

John Carmack

Bugünlerde Carmack, grafik uzmanlığını yeni nesil sanal gerçeklik kulaklığına getirerek Facebook’un Oculus VR’sinde Baş Teknoloji Sorumlusu olarak çalışıyor. 

Kaynak: https://www.businessinsider.com/most-influential-programmers-2015-7

Popüler Haberler

To Top