Müzik

Taksim Trio & Aleyna Tilki – Sen Affetsen Ben Affetmem

seksenlerin sonlarıydı..
küçüktüm.
annem; ablamla beni, bunaltıcı bir eylül sıcağında gündüz vakti zorla fuara götürmüştü. zorla fuara gitmez bir çocuk, öyle değil mi? ama biz zırlıyorduk durmaksızın, zira bu yegane eğlence mekanına bu defa atlıkarıncaya, elma kurduna binmeye değil, bir konser izlemek üzere cebren ve hile ile götürülüyorduk..
gündüz konserleri, kadınların altın toplantılarından, okul çaylarından farksızdır; seksenlerde çocuk olanlar iyi bilir. hatta yetişkin olanlar daha iyi bilir. tıklım tıkış kadın ve çocuklarla dolu bir salon, bağırış çığırışlar, etrafı saran ağır viva cappio kokusu, yelpazeli, tombul, kokoş teyzeler ve isteksiz çocuklar. ablamla beraber başını çekiyoruz o gün o grubun..
neyse.. her şey olağan şekliyle devam ederken birden, içinde bulunduğumuz kalabalık salona bi haller oldu. büyü gibi bişiydi bu, iyi hatırlıyorum.. o kalabalığın aniden büyülenmesini gerektirecek bir şeyler olmuştu o an. arka kapıdan yerleri süpüren ipek peleriniyle beyaz bir at belirdi. gözlerim eşşek kadar açılmıştı. atın üstünde bir “kadın” durmaktaydı. anlam veremedim; veremezdim de o yaşta. at üstündeki bu kadın, salonun ortasındaki holden yanımızdan geçmek suretiyle sahneye doğru ilerlemeye başladı. o an bakabildim yüzüne. yarısı yoktu?! hayatımda gördüğüm en gür koyu sarı saçlar, güzelce bir kadının yüzünün yarısını örtüyordu. nedendi??
ve atından, bir adamın yardımıyla inip oradan sahneye çıktı.. orkestra başladı çalmaya.. kadın da söylemeye;

tanrım kötü kullarını sen affetsen ben affetmem
bütün zalim olanları sen affetsen ben affetmem

dedi..
alkışlar, kıyamet gününü andıran yoğunlukta olduğundan korkmuştum. ve şarkıyı da çok beğenmiştim. daha doğrusu kadının şarkıyı söylerkenki yalvaran, sitem dolu hali kalmış aklımda. içim bir hayli tuhaftı.
eve gelince anlattı annem hikayesini. üzüldüm. ve kezzaptan nefret ettim senelerce. türk filmlerinde kullanılan kezzap dökme motifini bayağı buldum, iğrendim.

bu şarkı bana, çocukluğumun en arabesk yanını hatırlatan şarkıdır.
ve aslında özetidir “o” kadının, acı dolu hayatının… zira,

“neler cektim sen bilirsin
sen affetsen ben affetmem”

https://eksisozluk.com/sen-affetsen-ben-affetmem–222075

Popüler Haberler

To Top