Haber

Turgay Tanülkü’nün Hayat Hikayesi

62 yaşındaki ünlü oyuncu turgay tanülkü’yü çoğu insan kurtlar vadisi’nden tanıyor ama onun hikayesi bir dizi senaryosundan bile daha etkileyici. tanülkü, 18 yaşında cezaevine girip 26 yaşında çıkmış cezaevinden ama aslında ömrünün tamamı cezaevlerinde geçmiş. çünkü o, tiyatroyla mahkumları buluşturmaya adamış yaşamını. bir de çocuklara… öz evladı gibi sevdiği 23 tane çocuğu var ünlü oyuncunun ve bunlardan 14 tanesi cezaevinden!

ve şimdi 23 tane çocuğu var ünlü oyuncunun. 11 tanesi üniversitede okuyor; ortaokul ve lise çağında olanlar da var. mesela 45 yaşında bir oğlu var. iki çocuğu, sahne aldığı oyunda rol alıyor… çocuklarının hepsiyle tek tek gurur duyuyor ünlü oyuncu ama merve sultan elgün isimli kızıyla bir başka… çünkü merve okulunu bitirip, savcı olmuş.

merve’nin babası buca cezaevi’nde kalan mahkum oyunculardan. bir oyun sırasında, küçücük bir kız olan merve gelip tutmuş ünlü oyuncunun elinden ve “turgay baba dedikleri sen misin?”, “biz okumak istiyoruz.” diye girmiş lafa. böylece tanışmışlar.

cezaevine babasını ziyaret etmek için geldiklerinde, içeri girerlerken bir savcı saçlarını okşamış merve’nin. işte o gün karar vermiş 12 yaşındaki küçük kız “savcı” olmaya. sonrası zaten malum. ünlü oyuncunun desteğiyle çok çalışıp kazanmış sınavları ve sonunda hayallerindeki gibi bir “savcı” olabilmiş.

turgay tanülkü, merve için çok endişelenmiş zamanında… nedeni ise ünlü oyuncunun şu sözlerinde saklı:
“çünkü benim çocuklarım geçmişlerinden dolayı hayata bir sıfır yenik başlıyor. kimileri yönetici oluyor, kimi başka pozisyonlarda görev alıyor. çocukların geçmişleri bilindiğinde farklı davranmaya başlanıyor. sultan sınavlara hazırlanırken, saçları ağardı, sarılık geçirdi. çok sıkıntılar yaşadı. o sırada hep aklımdan şu geçiyordu: benden kaynaklı sıkıntı yaşar mı, babasından dolayı sıkıntı yaşar mı? savcı olacak ama her şeyini araştırıyorlar. kendi kendimi yiyordum. ona da belli edemiyorum. sınav bitti, başmüsteşar kenan ipek ‘seninle gurur duyuyoruz’ dedi kızıma. o gün bütün dünya benim oldu. bu çocuklar sıfırdan gelme…”

turgay tanülkü’nün beş tane evi var, çocuklarına bu evlerde ve halen çalışarak bakıyor. büyüyüp para kazanan çocukları, daha küçük olanlara destek oluyor. böyle böyle geçinip gidiyorlar hep birlikte. karısı da her zaman en büyük destekçisi olmuş yolculuklarında.

baba mı diyorlar size diye sorulduğunda ise şöyle cevaplıyor ünlü oyuncu bu soruyu: “evet baba… ağır bir laf!”

Kaynak: https://eksisozluk.com/turgay-tanulku–527159?p=4

Popüler Haberler

To Top